(Celá odpověď ministra kultury ve formátu pdf k nahlédnutí ZDE.)
„…reaguji na Váš dopis, doručený Ministerstvu kultury dne 23. 3. 2023, v němž sdělujete své pochybnosti ohledně přístupu k plánované „rekonstrukci a revitalizaci“ spojené s dostavbou Německého domu (dnes Kulturní dům Slavie) v Českých Budějovicích. Německý dům je kulturní památkou vedenou v Ústředním seznamu kulturní památek pod r. č. 38610/3-841, která se nachází na území Městské památkové rezervace České Budějovice.
Velmi si vážím Vašeho zájmu o záchranu této významné kulturní památky. Plnou odpovědnost za povolení zamýšlené přestavby a dostavby Německého domu však nese místně příslušný správní orgán, kterým jev tomto případě Odbor památkové péče Magistrátu města České Budějovice.
Sdružení pro stavebněhistorický průzkum, z. s. pořádá ve spolupráci s Ústavem architektury Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brně a Národním památkovým ústavem, územním odborným pracovištěm v Brně za podpory Jihomoravského kraje a s mediální podporou PROPAMÁTKY
20. specializovanou konferenci stavebněhistorického průzkumu Vertikální komunikace
Podrobné informace včetně odkazu na přihlašovací formulář naleznete v přiložené pozvánce.
Sdružení pro stavebněhistorický průzkum Vás srdečně zve na jubilejní 20. specializovanou konferenci stavebněhistorického průzkumu na téma:
Vertikální komunikace
Jezeří, zámek (foto 20161015)
Konferenci pořádáme ve spolupráci se Stavební fakultou Vysokého učení technického v Brně, Národním památkovým ústavem, územním odborným pracovištěm v Brně a Jihomoravským krajem ve dnech 20.-23. června 2023 na půdě Fakulty stavební VUT v Brně.
Podrobnější informace o tématu konference a přihlašování budou
zveřejněny na webu Sdružení www.svornik.cz.
Vážení a milí členové a příznivci Sdružení pro stavebněhistorický průzkum, dovolujeme si Vás pozvat na 23. řádnou valnou hromadu Sdružení pro stavebněhistorický průzkum, z. s., která se uskuteční ve čtvrtek 16. března 2023 od 14:00 hod, v přednáškovém sále Národního technického muzea, Kostelní 42, Praha 7.
Jako již tradičně, i v tomto roce bude naše jednání obohaceno o odborný program, složený z tematické exkurze a aktualit z oboru. S dotazy k dopolední exkurzi se prosím obracejte na starostu sdružení D. Otáhala, +420723777610, david.otahal@volny.cz.
čp. 1023/II, Na Florenci 21, Nové Město, Praha (ilustrační foto 20201228)
10:00–12:30 Palác Desfours, Na Florenci 1023/21, Praha 1 – Nové Město
Prohlídka velkolepé budovy neoklasicistního domu palácového typu postaveného v letech 1845–1847 českým architektem Josefem Krannerem jako nejkrásnější obytná stavba své doby. Ještě rozestavěnou ji koupil šlechtic Franz Desfours–Walderode. Objekt je výjimečně autenticky dochovaný s bohatým souborem historických kování, dosud nerestaurované klasicistní výmalby a vlašským krovem. Sraz v 10:00 hod. před vstupem ve východním průčelí (více na https://www.muzeumprahy.cz/navstivte-nas/palac-desfours-9).
12:30–14:00 Přestávka na oběd a přesun
14:00–17:00 Sál NTM: Program valné hromady
14:00–15:00 Zahájení, rekapitulace činnosti za rok 2022
Zhodnocení pořádaných workshopů a seminářů
Informace o 20. konferenci SHP „Vertikální komunikace“ v Brně
Informace o akcích plánovaných na rok 2023
Informace o vydání 15. sborníku Svorník 15/2017 „Městský dům“, 16. sborníku Svorník 16/2018 „Hrady a tvrze v širších souvislostech“ a 18. sborníku Svorník 18/2020 „Historické stavby provozního zázemí šlechtických sídel“ a 19. sborníku Svorník 19/2020 „Rozmanitost historických staveb“
Hospodaření sdružení, stav členské základny, přijímání nových členů
Vážení a milí členové a příznivci Sdružení pro stavebněhistorický průzkum,
dovolujeme si Vás pozvat na řádnou volební valnou hromadu Sdružení pro stavebněhistorický průzkum, z. s., která se uskuteční ve čtvrtek 21. 4. 2022 od 14:00 hod, v zasedacím sále NPÚ, ú. o. p. v Praze, Na Perštýně 356/12, Praha 1, Staré Město.
Rožmberk, městský dům. Druhotně použitý klenební svorník. Foto 1995.
V letošním roce bude valná hromada bez dopoledního odborného programu.
14:00–15:00 Zahájení, rekapitulace činnosti za roky 2020 a 2021
Zhodnocení 19. konference SHP „Rozmanitost historických staveb“ v Nečtinech v roce 2021
Informace o 20. konferenci SHP „Vertikální komunikace“ v Brně
Zhodnocení pořádaných workshopů a seminářů
Informace o akcích plánovaných na rok 2022
Informace o spolupráci s městskou částí Praha 10
Informace o vydání 15. sborníku Svorník 15/2017 „Městský dům“, 16. sborníku Svorník 16/2018 „Hrady a tvrze v širších souvislostech“ a 18. sborníku Svorník 18/2020 „Historické stavby provozního zázemí šlechtických sídel“ a 19. sborníku Svorník 19/2020 „Rozmanitost historických staveb“
Hospodaření sdružení, stav členské základny, přijímání nových členů
Projednání návrhu změny stanov – prodloužení volebního období rady na 4 roky
15:00–15:30 Přestávka
Kontrola a zaplacení členských příspěvků – nutné pro zachování členství a možnosti volit radu Sdružení
Distribuce výtisků a výdej Svorníků
15:30–16:00 Volba členů rady Sdružení pro SHP
Přestávka
Ustavení nově zvolené rady Sdružení pro SHP a představení jejích členů
16:00–17:00 K aktuálním otázkám oboru, diskuse
Za radu Sdružení pro SHP, z.s.
David Otáhal, starosta
Sdružení pro stavebněhistorický průzkum, z.s., ve spolupráci s Klubem Augusta Sedláčka, Vás srdečně na 19. specializovanou konferenci stavebněhistorického průzkumu
Rozmanitost historických staveb
Podrobnější informace o tématu konference, INFORMACE pro účastníky, PŘIHLÁŠKU, kontaktní údaje apod. naleznete ZDE.
Na konferenční stránce byla aktualizována POZVÁNKA a doplněna závazná PŘIHLÁŠKA! (4.8.2021)
Doplněn byl rovněž PROGRAM konference se seznamem příspěvků! (20.9.2021)
19. specializovaná konference SHP – Vertikální komunikace, která se měla konat v Brně ve dnech 29.9.–2.10.2020, se bohužel ruší. Primární důvod je Vám jistě zřejmý, zhoršující se epidemiologická situace v ČR a opatření Ministerstva zdravotnictví ČR, která mohou být kdykoliv ze dne na den zpřísněna. V návaznosti na opatření MZ ČR opětovně přikazující nošení roušek ve všech budovách s výjimkou bydliště nebo místa ubytování, zakázala dne 9.9.2020 generální ředitelka Národního památkového ústavu všem zaměstnancům NPÚ účast na konferencích organizovaných jinými subjekty a nařídila zrušit, příp. přesunout konference pořádané Národním památkovým ústavem. Protože se na organizaci letošní konference podílelo i územní odborné pracoviště NPÚ v Brně a protože se konference měl zúčastnit velký počet pracovníků NPÚ, nemáme jinou volbu.
Všem, kdo již na účet Sdružení pro SHP zaslali konferenční poplatek, bude tento neprodleně vrácen na účet, z něhož byl konferenční poplatek odeslán. Pokud byste v dohledné době peníze zpět neobdrželi, informujte, prosím, radu Sdružení na e-mail: shp@svornik.cz.
Velmi Vám děkujeme za Váš zájem se letošního ročníku odborné konference SHP v této nesnadné době zúčastnit. Snad brzy nastanou lepší časy a s Vámi se všemi se budeme moci sejít ve stejném městě na konferenci SHP se stejným hlavním tématem, a to již v tradičním červnovém termínu v příštím roce.
S omluvou a srdečným pozdravem
Rada Sdružení pro stavebněhistorický průzkum, z.s.
kterou pořádá ve spolupráci s Národním památkovým ústavem, územním odborným pracovištěm v Brně a Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně, Filozofickou fakultou, Centrem pro dokumentaci a digitalizaci kulturního dědictví za podpory Jihomoravského kraje a s mediální podporou PROPAMÁTKY ve dnech 29. září – 2. října 2020 v Metodickém centru moderní architektury, Brno, Preslova 53.
Po zvážení současné situace a po konzultaci se spolupořadateli konference rada Sdružení pro SHP oznamuje, že letošní konference se uskuteční v náhradním termínu 29.9.-2.10.2020 na původně ohlášeném místě ve vile Stiassni v Brně.
Hlavním tématem konference, kterému bude vyčleněn největší prostor, zůstávají VERTIKÁLNÍ KOMUNIKACE.
Vzhledem ke zrušení letošního ročníku další pravidelné a tradiční konference Dějiny staveb se však rada shodla, že ve vymezeném rozsahu bude umožněno prezentovat i příspěvky na témata reflektující nová badatelská zjištění v jiných tématech našeho zájmu. Zároveň se rada domnívá, že uspořádání letošní konference je vhodnou příležitostí věnovat pozornost také aktuálním tématům a problémům samotného oboru stavebněhistorického průzkumu s větším přesahem do teorie i praxe současné památkové péče.
Přihláška na konferenci, formulář pro přihlášení příspěvků a podrobnější informace o tématech a organizaci konference budou zveřejněny v průběhu příštích 14 dnů na stránkách sdružení.
Náplní dílny je omítnutí stěn přístřešku s chlebovou pecí, jehož střechu nese zmenšená replika pěti příčných vazeb nejstaršího krovu v ČR postaveného nad presbytářem františkánského kostela Zvěstování Panny Marie v Chebu v roce 1319. Replika krovu byla vyrobena jako ukázková konstrukce v rámci veřejné tesařské dílny v roce 2019.
Přístřešek s chlebovou pecí.
V rámci zachování koncepční a řemeslné integrity stavby je cílem vytvořit také omítky jako materiálovou a vizuální repliku autentických omítek ze stejné doby, zachovaných na františkánském kostele. V ploše před ústím chlebové pece bude zároveň vytvořen vzorek lité maltové podlahy podle historických vzorů.