5. valná hromada

27. ledna 2005 NPÚ-ÚP v Praze

Přítomní podle prezenční listiny: Anderle, Bláha, Bloch, Borský, Ebel, H. Hanzlíková, Hauserová, Jesenský, Kašička, Kracíková, Kroupa, Krucký, Kyncl, Lancinger, Macek, Míčan, Nová, Nový, Ouroda, Panáček, Pešta, Podroužek, Razím, Růžička, Ryšavý, Sadílek, Skopec, Slavík, Syrová, Šabatová, Šerák, Škabrada, Varhaník, Veselý, Záhorka.

Postup jednání:

Přítomné úvodem přivítal starosta Petr Macek.

Následoval příspěvek dr. Josefa Štulce, hlavního konzervátora NPÚ, který pozdravil účastníky valné hromady a poděkoval jim za úsilí, které věnují zkoumání památek. Zdůraznil význam této činnosti, kterou pokládá za jeden z hlavních pilířů oboru, bez něhož by památková péče nemohla existovat.

Petr Macek seznámil přítomné s programem jednání na základě předešlé schůze výboru. Program byl  přítomnými jednomyslně, bez připomínek a doplňků přijat. Dále přednesl zprávu o činnosti výboru během roku. Výbor se sešel 7x, výsledky jeho jednání byly zveřejňovány na internetu, závažnější témata jsou předmětem valné hromady.

Lucie Kursová přednesla zprávu o stavu rozpočtu. Sdružení dostalo příspěvek na vydání sborníku Svorník od MK ČR a společnosti Archaia.

Martin Ebel představil pí Kuprovou, ochotnou podílet se na distribuci sborníku Svorník.

Proběhlo přijímání nových členů. Přijati byli kol. p. t. Kuprová, Nový, Krucký.

Petr Macek informoval o problematice ukládání elaborátů SHP, o přípravě depozitní smlouvy. Během února půjde dopis na MK ČR s žádostí o uvolnění finanční částky na vykupování elaborátů, které by byly ukládány v NA (dříve SÚA) v Praze.

Petr Macek informoval o rozpracované metodice průzkumů a vyhodnocování barevnosti průčelí.

Vladislav Razím opakovaně seznámil přítomné se začínajícím institucionálním úkolem vědy a výzkumu NPÚ na léta 2005-2011 – Výzkum a aplikace metod operativního zpracovávání stavebně historických a uměleckohistorických průzkumů prováděných při obnově kulturních památek a nemovitostí v památkově chráněných územích. Informoval o vrcholící přípravě dočasné metodiky pro provádění tohoto druhu průzkumů, o přípravě tištěné metodiky, která má vyjít do konce roku 2005, a o dalších probíhajících činnostech. Doplňující informace a diskusní příspěvky k tomuto tématu přednesli Vít Jesenský a Josef Štulc.

Jiří Bláha, Jan Sommer a další členové informovali o připravovaných odborných akcích – pracovních dílnách, o nichž se lze podrobnosti dozvědět na www- stránkách Sdružení. Při této příležitosti Petr Macek apeloval na konání terénních prezentací průzkumů, o jejichž přínosu nemůže být sporu. Vladislav Razím připomněl užitečnost spojit případné komise či dílny v příslušných regionech s exkurzí, jež proběhne v rámci konference Sdružení v Poděbradech ve dnech 31. 5. – 3. 6. 2005.

Vladislav Razím seznámil s průběhem příprav uvedené konference v Poděbradech, na které se podílí NPÚ-ÚOPSČ. Tématické okruhy jsou již delší dobu zveřejněny k připomínkování na www- stránkách Sdružení, pozvánky s dalšími instrukcemi budou rozeslány po 10. 2. 2005.

Jan Anderle informoval o dalším ročníku konference Dějiny staveb, pořádané v Nečtinách.

Petr Macek a Jiří Bláha zahájili diskusi na základě dopisu kol. Černouškové a Borského, která probíhá již určitou dobu na www- stránkách Sdružení. Bouřlivý průběh doložil velice rozdílné představy členů o poslání a možnostech Sdružení. Jiří Varhaník upozornil, že svojí dosavadní činností naplňuje SpSHP příslušnou část svých stanov:  každoročně je pořádána odborná konference, z níž je vydáván sborník, operativně funguje webová stránka, jsou pořádány terénní presentace SHP, probíhají další specializované akce, které jsou předem na webové stránce avizovány i pro informaci pro zájemce mimo SpSHP. Podkladem k diskuzi byly na webu publikované příspěvky čtyř členů, na valné hromadě zazněly dva připravené příspěvky (Jan Anderle a Jiří Bláha). Přes různorodost zastávaných názorů se potvrdilo, že námět Jiřího Bláhy (viz web, 16. 12. 2004) představuje východisko z naznačené problematiky.

Po ukončení oficiální části programu přednesl Jiří Škabrada kritický posudek doplňujícího průzkumu domu čp. 83 v Pelhřimově jako ilustraci diskuse o některých metodologických otázkách  průzkumové práce. Text posudku bude po dokončení presentován na stránkách Sdružení.

Zapsal: V. Razím